Blog

17 cech dobrego trenera dzieci i młodzieży

1 Umiejętności organizacyjne

Jako trener często musisz być prawdziwym cudem organizacyjnym. Dla obserwatora z boku często nie jest to widoczne, ale jako trener nie tylko organizujesz trening, ale także mecze, turnieje, wyjazdy, materiały szkoleniowe, sponsorów i wiele więcej. Ułatwić to może asystent lub rzetelni rodzice, z którymi należy współpracować.

2 Umiejętności społeczne

Zasadniczo ważna umiejętność, gdy dużo pracujesz z ludźmi bo, właśnie to robimy jako trenerzy. Potrzebujemy dobrych umiejętności społecznych zarówno od dzieci, jak i rodziców. Pochwała, uznanie, motywacja i radość to niektóre z umiejętności społecznych, których powinieneś używać jako trener młodzieży. Ale rodzice też nie powinni być lekceważeni. Dobry kontakt z rodzicami może oszczędzić wiele kłopotów.

3 Gotowy do działania

Nie ma nic gorszego jak być nierzetelnym trenerem, który wykonuje swoją pracę tylko połowicznie. Każdy, kto podejmuje się roli coacha, musi mieć świadomość, że wymaga to dużo czasu i pracy. W związku z tym wysoki poziom zaangażowania jest bardzo ważnym i głównym kamieniem węgielnym dobrego trenera. Ta chęć do pracy nie pozostaje ukryta przed otoczeniem. Na przykład dla rodziców twoich graczy, z którymi możesz zebrać "dodatkowe punkty".

4 Pozytywna komunikacja

Ta umiejętność jest również ważna w kontaktach z zawodnikami i rodzicami. Ale zawsze powinieneś komunikować się pozytywnie, w szczególności z dziećmi. Nie oznacza to, że nigdy nie powinieneś mówić, co poszło źle. Musisz tylko zwrócić uwagę na to, jak przekazujesz to dzieciom.

negatywna komunikacja: chłopaki, macie pomidory na oczach. Strzelasz dziesięć razy na bramkę i zawsze pudłujesz. Nawet ślepiec lepiej uderzyłby w bramę.

Pozytywna komunikacja: chłopaki, mamy duże możliwości i mogliśmy dużo strzelać na bramkę. Próbuj dalej, a zostaniesz nagrodzony.

5 Samokrytyka

Ważna umiejętność, często niedoceniana. Zwłaszcza po treningu, meczu lub turnieju powinieneś krótko zastanowić się, jak poszło. Oczywiście musisz też umieć krytykować siebie. Nie ma sensu obwiniać dzieci ani okoliczności zewnętrznych.

Przykład: Dlaczego dzieci były tak nieskoncentrowane podczas dzisiejszego treningu i tak bardzo się szarpały?

Moje ćwiczenia treningowe nie były dobrze dobrane. Grupa była za duża, a czas oczekiwania za długi. To ich znudziło i zrobił się bałagan. Powinienem był podzielić grupy. Wtedy czas oczekiwania nie byłby tak długi, a ilość powtórzeń dla każdego dziecka byłaby większa.

6 Umiejętności mediacji

W zależności od grupy wiekowej musisz umieć przekazywać rzeczy na wiele różnych sposobów. W przypadku maluchów należy używać języka przyjaznego dzieciom i nie rzucać wokół żadnych terminów technicznych, ponieważ zazwyczaj nie są one jeszcze rozumiane, a zatem umiejętnie ignorowane. Na przykład w przypadku Bambini wyobraźnia powinna być zawsze pobudzana. Tak więc zamiast drużyny czerwonej i drużyny żółtej można użyć terminów zając i myśliwy. W tym wieku dzieci znacznie bardziej się z nim identyfikują i od razu widać, jak wzrasta entuzjazm. Co najważniejsze, ma to po prostu przekazywać zabawę i radość. A jest to możliwe tylko wtedy, gdy będziesz przykładem jako trener.

7 Kompetencje przywódcze

Oprócz pozytywnej komunikacji oraz przekazywania zabawy i radości nie należy zapominać, że zespół musi być kierowany. Ponownie, ten problem dotyczy zarówno graczy, jak i rodziców. Dzieci sprawdzają się i zrobią to samo z Tobą jako trenerem. Tam zawsze trzeba znaleźć punkt powagi i przywództwa. W przeciwnym razie bardzo szybko może się zdarzyć, że dzieci zatańczą ci na nosie, nie będą cię słyszeć i nie będą cię traktować poważnie. Oznacza to, że dyscyplina, konsekwencja i przywództwo powinny zawsze towarzyszyć Twojej pracy z dziećmi. Podobnie jest z umiejętnościami przywódczymi wobec rodziców. Jesteś trenerem, podejmujesz decyzje i musisz ich reprezentować. Dlatego ważne jest, aby od samego początku ustalić zasady dla graczy i rodziców oraz konsekwentnie ich karać, jeśli zostaną zasady naruszone.

8 Fachowość

Oczywiście dobry trener młodzieżowy powinien również posiadać odpowiednią wiedzę specjalistyczną. Nie wystarczy regularnie oglądać widowisko sportowe ani grać od 20 lat w piłkę. Piłka nożna dla dzieci to bardzo szczególny obszar, który wymaga również bardzo szczególnej wiedzy. Ta specjalistyczna wiedza dotyczy zarówno treningu piłkarskiego (trening dostosowany do wieku), jak i radzenia sobie z odpowiednią grupą wiekową (cechy osobowości). Podstawą dobrej wiedzy specjalistycznej jest szkolenie trenerów. Cały czas trzeba się szkolić.

9 Prezentacja zewnętrzna

Jeśli zdecydowałeś się na pracę jako trener piłki nożnej, powinieneś działać i wyglądać jak trener piłki nożnej. Oznacza to uczciwe zachowanie poza pracą, a także odpowiedni ubiór podczas treningów i gier. Ponieważ jako trener jesteś wzorem dla swoich zawodników i jednocześnie reprezentantem swojego klubu. Dlatego naprawdę ważne jest, aby odpowiednio się zaprezentowaćrównież poza klubem. Obejmuje to również regularną higienę osobistą, zakaz palenia papierosów przy dzieciach, a już na pewno nie spozywanie alkoholu. Wszystko to powinno być oczywiste.

10 Inspiracja

Jako trener dziecięcej piłki nożnej powinieneś pracować z entuzjazmem i radością. Ponieważ twój entuzjazm jest zaraźliwy dzieci będą korzystały z tego. Jeśli prowadzisz trening z niewielkim entuzjazmem, wpływa to również na nastrój Twoich zawodników. Jeśli jednak jesteś entuzjastycznie nastawiony, twoi zawodnicy będą pracować z entuzjazmem i na koniec szczęśliwi wrócą do domu.

11 Humor

Bardzo ważną umiejętnością trenera w dziecięcej piłce nożnej jest humor. Dzieci uwielbiają się wygłupiać i nie ma nic gorszego niż powstrzymywanie ich przez cały czas. Szczególnie przed i po treningu/meczu zawodnicy powinni mieć możliwość robienia bzdur ale w odpowiednim momencie. Nawet podczas treningu zabawa może rozluźnić jednostkę. Niemniej jednak musisz upewnić się, że szybko znajdziesz drogę do powagi, co często jest trudne dla dzieci, gdy są w trybie zabawy. Wymagane są wtedy Twoje umiejętności przywódcze, o których mowa w punkcie #7. Ogólnie rzecz biorąc, można tu znaleźć zdrową dawkę zabawy i rygoru, aby nie ucierpiała jakość treningu i autorytetu trenera.

12 Neutralność

Każdy trener ma w drużynie dzieci, które są niesamowicie "wyczerpujący" i piłkarzy, którzy wydają się niemal idealni. Zawsze znajdą się rodzice, z którymi dogadujemy się lepiej niż z innymi. Niemniej jednak jako trener ważne jest, aby zawsze zachowywać neutralność i nie dawać nikomu pierwszeństwa. Najgorsze jest wtedy, gdy same dzieci czują, że inni są preferowani. Nawet w dzieciństwie może to poważnie wpłynąć na samoocenę. Dlatego niezwykle ważne jest równe traktowanie wszystkich dzieci. Bez względu na charakter czy dom rodzinny.

13 Umiejętność słuchania

Jeśli robisz wszystko dobrze jako trener dzieci naprawdę dużo ci mówią. Czy to o przyziemnych rzeczach z codziennego życia szkolnego, czy nawet o prywatnych sprawach. Szczególnie przed treningiem uszy trenera są przepełnione . Niemniej jednak niezwykle ważne jest, abyś mógł uważnie słuchać, ponieważ tylko w ten sposób możesz nauczyć się rozumieć pewne zachowania swoich graczy. W dodatku naprawdę możesz to uznać za pozytywne uznanie, ponieważ dzieci nic by Ci nie powiedziały, gdyby Ci nie ufały lub nie lubiły.

14 Sprawiedliwość

Ważnym czynnikiem, który powinien być zawsze przedstawiany i wymagany przez trenera, jest uczciwość. Jak już wspomniano, Twoi gracze biorą z Ciebie przykłąd. Więc jeśli zachowujesz się uczciwie wobec innych trenerów i zawodników biorących udział w zawodach, twoje dzieci zrobią to samo z tobą. Jeśli postąpisz niesprawiedliwie, rozprzestrzeni się to również na Twój zespół. Jesteś więc współodpowiedzialny za zachowanie swoich graczy. Ważne jest tutaj, nawet jeśli przeciwnik zachowuje się niesprawiedliwie, aby zawsze zachować swoją uczciwość, nawet jeśli czasem nie jest to takie proste.

15 Spokój

Jako trener powinieneś emanować pewnym spokojem. Powinieneś zachować wewnętrzny spokój, szczególnie w sytuacjach stresowych, ponieważ tutaj również obowiązuje zasada: jeśli wydajesz się być zestresowany i zdenerwowany, zostanie to przeniesione na twój zespół.

Przykład:

Twoja drużyna szybko straciła dwa gole

Opcja A:
Krzyczysz na swoje dzieci i pytasz, czy nie chcą się wreszcie obudzić.

Opcja B: Wzmacniasz swoje dzieci i motywujesz je, aby bez obaw kontynuowały "wciskanie gazu".

Którą opcję wybierasz?

16 Umiejętności piłkarskie

Oczywiście każdy trener powinien również posiadać podstawowe umiejętności piłkarskie, zwłaszcza w zakresie piłki nożnej dziecięcej. Szczególnie w niższych grupach wiekowych trenerzy powinni posiadać podstawowe umiejętności piłkarskie, które dzieci mogą wykorzystać do naśladowania. Jednak nie trzeba być byłym zawodowym piłkarzem, żeby coś pokazać dzieciom. Wystarczy trik, podanie lub bezpieczny drybling, aby dzieci zachwyciły się, a one będą próbowały wszystkiego, aby Cię naśladować.

17 Etyka wychowania

Kolejnym punktem jest przykład i przekazanie pewnych wartości i norm. Jako trener odpowiadasz nie tylko za trening piłkarski, ale także za rozwój osobisty swoich podopiecznych. Dlatego bardzo ważne są takie wartości jak dyscyplina, terminowość, uczciwość, rzetelność.

Często trener to więcej niż rodzic i szkoła i tym musisz się kierować w swojej pracy, uczyć piłki nożnej ale przede wszystkim dobrze wychowywać.

TRAKTUJ ZAWODNIKÓW TAK JAK CHCIAŁBYŚ,BY CIEBIE TRAKTOWANO JAK BYŁEŚ DZIECKIEM.

PAMIĘTAJ,ŻE DZIECKO TO NIE MAŁY DOROSŁY,DZIECKO POSTRZEGA I POCHŁANIA ŚWIAT INACZEJ.

źródło: kinderfussball.org

Ostatnio dodane