Blog

Szymon Marciniak najlepszym sędzią na świecie

Skoczkowie potrafią zostać mistrzami świata. siatkarze, żużlowcy. zawodnicy lekkiej atletyki, Iga Świątek itd. Marciniak najlepszym sędzią to dlaczego najbardziej popularna dyscyplina sportu walczy o wyjście z grupy?

Sprawa jest trudna i prosta. By zostać mistrzem świata w dobie bardzo wyrównanej rywalizacji trzeba mieć mental zwycięzcy.

A czym jest mental zwycięzcy?

Ten mental jest pracowity, głodny sukcesu, skoncentrowany, uśmiechnięty i wszystko podporządkowuje celowi jakim jest mistrzostwo.

Patrzę na chłopców i dziewczyny uprawiających piłkę nożną w Polsce i nie dowierzam. Uczą się kopać w akademiach i szkółkach, uczą się w szkołach mistrzostwa sportowego, każdy mówi, że chce zostać piłkarzem a co robi żeby zostać piłkarzem skoro przebywa na „telefonie” od 5 do 10 godzin dziennie i więcej?

Prawie dekadę temu rozpocząłem przygodę jako trener przygotowania motorycznego na zgrupowaniach PSS. Udało namówić się do współpracy mistrza świata w biegu na 400 m w sztafecie Robert Maćkowiak oraz świetnego fachowca Michał Wysłouch. Już wtedy przy pomocy edukatorów z KNVB ( Królewski Holenderski Związek Footbolu ) tworzyliśmy model motoryki w specjalizacji piłki nożnej. Treningi wydawały się trudne a czasami za trudne dopóki, dopóty nie zacząłem wstawać o 5 i podglądać treningi kajakarzy, wioślarzy i kajakarek z kadr Olimpijskich. Wtedy zrozumiałem, że to wszystko co wykonują piłkarze jest mizerne przy treningach olimpijczyków.

W dzisiejszej piłce nożnej młodzieży najważniejszą rzeczą u piłkarza jest nowy model smartfonu i buty. Najlepiej za „paczkę” albo dwie.

Melanż co tydzień i „świeżak” na głowie.

Wielu „fachowców” rozpisuje się od systemu szkolenia a system szkolenia rozpoczyna się w domu u mamy i taty.

Pozytywne środowisko piłkarskie to komórka z jądrem po środku.

Jądro czyli piłka nożna powinna otoczona być pozytywnym środowiskiem składającym się z tysiąca czynników albo i więcej.

Jeśli jeden czynnik źle działa ma to wpływ na pracę jądra.

Czy piłka nożna w Polsce otoczona jest pozytywnym środowiskiem piłkarskim? Spójrzmy na najczęściej pojawiające się nazwiska:

Lewandowski, Szczęsny, Marciniak, Pajor, Kulesza, Michniewicz, Milik, Boniek, Stanowski, Borek, Pol.

To są najwięksi ludzie piłkarskiego jądra w Polsce.

Przy takim jądrze My jako Polska za dużo nie zwojujemy.

W tym jądrze powinny być autorytety, ludzie nauki i polityki a co mamy?

Mamy wielu fantastycznych ludzi piłki nożnej daleko od piłki nożnej, bo ta cała polska piłka nożna nie zachęca do działania.

I moje narzekanie też jest destrukcyjne.

Przez 20 lat poza pomalowaniem związku i udekorowaniem w ładne hasła i loga nie zrobiono nic. Wyznacznikiem naszego szkolenia jest gra 1 drużyny i występy zespołów z Ekstraklasy w pucharach europejskich. To jest odpowiedź na pytanie co zrobiono, bo wynikiem szkolenia jest zawodników profesjonalny.

Przyczyną takiego stanu rzeczy są aspekty społeczne i socjologiczne. Tylko co na to kibice Maroka? Oponenci napiszą, że to przede wszystkim zawodnicy z Europy, tak to prawda ale urodzili się w Maroko poza jednym czy dwoma.

Ja to widzę tak:

  • trener spoza układów najlepiej Holender ( Polakom w Holandii gra się dobrze)
  • asystent najlepiej Adam Nawałka albo na prawach równych z trenerem Holendrem. (Trener Adam już raz był asystentem Beenhakkera – ułatwi to wejście w naszą kadrę i zrozumienie specyfiki), musi to być głośne nazwisko, by Lewy i spółka nie mieli polewki tylko darzyli go szacunkiem.

Kadra powinna mieć do dyspozycji stacjonarny ośrodek piłkarski wzorem tego z DFB we Frankfurcie a nie naszym w Białej Podlasce.

Budowę systemu szkolenia należy rozpocząć od zmian prawnych ustawy o sporcie i zmian ustaw PZPN dotyczącym tzw. SMS -ów, ekwiwalentu oraz przepisów transferowych które obecnie robią z dzieci i młodzieży zakładników chorego systemu.

Następnie budowa ośrodków na zimę oraz udostępnienie Państwowych obiektów za darmo do dyspozycji polskich obywateli, bo były budowane za ich kasę z podatków.

Potem mądre głowy niech usiądą i zastanowię się jak zrobić, by polscy trenerzy byli najlepszymi w Europie i na świecie, bo dawno polskiego trenera nie widziałem na ławce rezerwowych w średnim klubie europejskim i nie piszcie, że mamy dobrych trenerów, bo jeśli tak jest to może rzeczywiście mamy słabych piłkarzy jak to określił trener selekcjoner.

I na koniec – jeśli Twój zawodnik gra słabo to kto za to odpowiada w pierwszej kolejności?

Według selekcjonera Michniewicza wszyscy są winni, nawet dziennikarze ale nie on.

Wszystkiego najlepszego przed finałem World Cup 2022 Qatar.

Ostatnio dodane