football

Blog

Trenerze, czy dzieci muszą brać udział w rozgrywkach ligowych?

Moi drodzy,

mogą a nie muszą. Jeśli bierzemy pod uwagę wszechstronny rozwój dziecka w tzw. złotym okresie czyli do około 13,14 roku życia może lepiej w weekendy nadrobić zaległości edukacyjne, może lepiej dłużej pospać, może lepiej razem z całą rodzina spędzić czas?

W jaki sposób najlepiej wykształcić u dziecka czas reakcji, postrzeganie, przewidywanie – czyli składowe szybkości , obecnie najważniejszej cechy motoryczne w piłce nożnej .

Nasza propozycja to JAZDA NA ROWERZE

Poza wymienionymi składowymi szybkości pobudzamy 'śpiące partie mięśniowe", wspaniale dotleniamy organizm i pogłębiamy więzi z mamą, tatą czy rodzeństwem.

Nie powinnismy ograniczać dziecka do jednej dyscypliny sportu.

Siatkówka, pływanie, koszykówka, piłka ręczna, judo, tenis, rolki, wrotki to wspaniałe uzupełnienie treningu piłkarskiego.

Czy dziecko musi grać mecze w lidze?

Może ale na pewno nie musi.

Biorąc pod uwagę w większości przypadków patologiczny wymiar meczyków weekendowych proponujemy większy La Luz w podejściu do tematu.

W 2011 roku podziwiałem szkółkę Barcelony La Massię, odwiedziłem instytut Johana Cruyffa w Barcelonie i zapragnąłem zostać wizjonerem piłki nożnej.

Na bazie obserwacji gry, treningów Espaniolu Barcelona, FC Barcelony , Realu Madryt oraz obserwacji treningów młodzieży w Hiszpanii wdrażałem metody i środki treningowe z Półwyspu Iberyjskiego.Zacząłem studiować historie taktyki w piłce nożnej i odkryłem ,że wizjonerów było kilku.Rosjanin Masłow i Holendrzy.

Potem była wizyta w Holandii i Dutch Vision, Ajax Amsterdam, Leo Beenhakker, wizyta w De Grafschap i spotkanie z obecną wschodząca gwiazdą ...Piasta Gliwice Piotrem Parzyszkiem. Pamietam, że na pytanie o marzenie swoje bez zastanowienia palnął Ajax AmsterdamPotem była Bundesliga i budowanie profilu zawodnika w oparciu na trzech wzorcach europejskich.Oczywiście jesli chodzi o budowanie sfery taktyki, techniki i mentalności.

Co łączy dzisiaj każdą ligęOdpowiedź jest prosta – MOTORYKA – słowo wywodzi się od greckiego motor czyli wprawianie w ruch.

Jestem DUMNY z tego, że w 2012 roku poznałem prof.dr hab.Jana Chmurę, który już w 1997 roku wyznaczył trendy kształtowania motoryki a w szczególności przygotowania wytrzymałościowego i PSYCHOMOTORYCZNEGO.( profesor pracował w Odrze Wodzisław z trenerem Ryszardem Wieczorkiem)

Gdyby juz wtedy polska myśl szkoleniowa potrafiła, umiała korzystać z badań profesora zyskałaby cała polska piłka nożna.

Cały świat pracuje obecnie według wyników badań z tamtych lat ( oczywiście są one aktualizowane na bierząco).Cały najlepszy piłkarski świat a Polska Mamy rok 2019 i pracujemy w większości przypadków na nosa, na oko bez szacunku dla dorobku naukowego.

W ciągu 7 lat profesor dochował się godnego następcy , syn prof.Paweł Chmura przejmuje spadek po ojcu, który zobowiązuje, by dorównać dorobkowi ojca i go prześcignąć.

Niezmiernie się cieszymy, że dzięki trenerowi Michałowi Kołodziejczykowi , który znajduje się w zespole badawczym profesorów Chmura może jako Sport Future brać udział w najnowszych badaniach całego zespołu z AWF we Wrocławiu.Trener Michał pracuje po nocach ,by podołać doktoratowi i pracy na żywym organizmie w Zakładzie Posturologii i Mechaniki Ruchu w Pruszkowie.

Z niecierpliwością czekamy, aż najnowsze badania nad przygotowaniem motorycznym piłkarzy w profesjonalnej piłce nożnej zostaną oficjalnie opublikowane w światowej prasie naukowej i na razie nie ma znaczenia , na którym miejscu znajdzie się imię, nazwisko naszego Michała.

Obecnie pracujemy nad nowatorskim systemem oceny fizjo motorycznej piłkarzy w różnych kategoriach wiekowych. Myślę, że jesteśmy liderami jeśli chodzi o pracę nad rozwojem motoryki i psychomotoryki dzieci i młodzieży ( choć przełamanie progu psychomotorycznego zmęczenia w naszym zakładzie nie należy do najprzyjemniejszych )

Mam nadzieję, że plan budowy Centrum Badawczo Rozwojowego krok po kroku wdrożymy w życie.

Od sierpnia wdrażamy nowy program rozwoju psychomotorycznego młodych zawodników.

Ze względu na tendencję spadku średniego wieku profesjonalnych zawodników zapraszamy do współpracy już zawodników 7 letnich.

Pozwoli to na wyeliminowanie zagrożeń związanych z uprawianiem sportu, z uprawianiem piłki nożnej.

Janusz Dajwłowski

ps. najgorszym wnioskiem z pracy profesora Chmury i naszej jest to, że dla Polaków autorytetami zostają ludzie mówiący w obcym języku, niekoniecznie zrozumiale dla polskich odbiorców.

Ostatnio dodane