Blog

Spadek Polski

Spadek polskiej myśli szkoleniowej.

Nasz spadek, mój i Twój, prezesa i zawodnika, rodzica i dziecka.

Polska zaliczyła spadek z 27. na 28. miejsce w rankingu UEFA obejmującym europejskie rozgrywki. W czwartek wyprzedzili nas Bułgarzy, coraz bliżej są także Słowacja i Rumunia.

Wczoraj słuchałem powtórkę Cafe Futbol z prezesem PZPN.

Słuchałem i nie wierzyłem.

Potem analizowałem co trzeba zrobić, żeby było lepiej.

Kluczem jest szkolenie trenerów ale również szkolenie tych co już mają papiery.

Większość polskich trenerów polskiej piłki nożnej jest po prostu wyedukowana 100 lat temu lub według starych standardów.Całkiem niedawno jeden z trenerów zapytał mi się co sądzę na temat książki o nowoczesnym nauczaniu gry w piłkę, zapytałem o datę wydania a książka musiała być pisana pewnie rok czasu więc… czy jest aktualna ?

Autor jest według mnie jednym z najlepszych edukatorów w Polsce, panie edukatorze czas na następne pozycje, posiadanie wiedzy zobowiązuje do dzielenia się nią

Narodowy Model GRY – powinien mieć już załączniki uzupełniające zmiany szkoleniowe a ciągle jest lekturą obowiązkową na egzaminach trenerskich w przestarzałej postaci.

Dlaczego siatkówka osiągnęła sukces? Trenerzy i zawodnicy, jak oni to zrobili ?

Dlaczego jak Wenta (zawodnik z "zachodu" ) kierował kadrą były sukcesy ?

Zróbmy analizę sukcesów i wytyczmy nowe standardy .

Przebywałem ostatnio w BAYERNIE MONACHIUM, czy myślicie, że jakiś trener zapytał jak tam jest

Przez 8 lat jestem trenerem Fussballschule VfL Wolfsburg, papiery trenerskie mam od ok. 10 lat, INSTRUKTOR PIŁKI NOŻNEJ i do końca roku muszę zrobić kurs tzw. wyrównawczy, by dostać tytuł trener UEFA B.

Jak nie zrobię to co

Przestanę mieć uprawnienia do prowadzenia drużyn w strukturach PZPN ale czy przestanę być trenerem

Czy ludzie po czteroletnich studiach też przestaną być trenerami CZY TO JEST NORMALNE

Na 100 procent nie. Czy jest normalne, że wykłady w szkole trenerów prowadzą wykładowcy, którzy stracą uprawnienia trenerskie

No nie, bo papiery UEFA są potrzebne na potrzeby UEFA.

Zawód trenera został uwolniony, każdy może zostać trenerem i to chyba nie jest ok.

Trener to nauczyciel a jakie warunki musi spełniać ktoś kto stara się o pracę w szkole

Przed wczoraj przy obiedzie rozmawiałem z Mirosławem Klose, również rozmawialiśmy z szefem skautingu BAYERNU MONACHIUM i naturalnie, że ich rozumiałem ale nie dlatego, że Klose mówił po polsku a drugiego, bo znam niemiecki – ROZUMIAŁEM ICH, BO MÓWILI JAK PRAWDZIWI TRENERZY, mówili o tym o czym od 2008 roku mówię w środowisku ale środowisko raczej nie rozumie, środowisko jest zawistne, zazdrosne i nie chce zrozumieć.

Nie całe środowisko oczywiście – są pierwiosnki, Akademie Lecha, Zagłębia, ostatnio uważam, że w Śląsku Wrocław fajnie się dzieje, za chwilę Legia wybuduje prawdziwą akademię ale… NAJWAŻNIEJSI SĄ LUDZIE, LUDZIE MĄDRZY I WYSZKOLENI, LUDZIE WYKSZTAŁCENI I DOŚWIADCZENI.

Ilu polskich byłych zawodników kadry narodowej szkoli młodzież w akademiach ekstraklasy

Z tego co wiem – zero

Albo zostali od razu trenerami seniorów albo marnują swój potencjał a dla mnie są dobrem narodowym.

Kochani byli zawodnicy – zacznijcie od młodzieży, z reguły znacie prawdę, bo graliście za granicą, weźcie szkolenie w swoje ręce.Pewnie z tego nie wyżyjecie ale… może warto coś zrobić fajnego, może czas zespolić środowisko.

Wielu fantastycznych trenerów pojawiło się na mapie polski ale zanim młodzież trenerska przebije się na salony ja pewnie już umrę, bo to jest jak z polskimi młodzieżowcami – 21 ale młodzieżowiec… .20 lat ale młodzieżowiec…

Ja zacznę od swojego podwórka – obiecuję, że co roku w kadrze Odry Wodzisław będzie minimum dwóch 16 latków, jak uda się wprowadzimy to w Pogoni Siedlce. Drodzy prezesi nie czekajcie na wytyczne PZPN -u, zacznijcie coś sami robić, myślcie jak kasę mnożyć a nie jak dzielić.

Kasa niestety jest niezbędna na nowe inwestycje, na wyjazdy za granicę, na szkolenie trenerów na najwyższym poziomie.

My teraz zbieramy na systemy Exerlight, jestem w nich zakochany ale kosztują 5 tys euro. Chcę 5 tys euro na systemy dla dzieci, dla Polski, na sprowadzenie profesora Lochmana, by rozpoczął szkolenia w Polsce choć nie było go łatwo do tego namówić, oczywiście ze względu na brak czasu, ale załatwiliśmy to, jadąc na KONFERENCJĘ TRENERÓW FUSSBALLSCHULE VFL WOLFSBURG – Kamil Komoniewski i Janusz Dajwłowski mają przepustki do wielkiego świata, czasami tylko brakuje kasy i wiary, bo jak wracamy do Polski czujemy się zawsze tak samo – NIE CHCE SIĘ.

Całe szczęście mamy rodziny, swoich zawodników, trenerów, którym jesteśmy winni WYTRWAŁOŚĆ w dążeniu do celu.

Kocham te robotęTrzymajcie kciuki za moje zdrowie, bym kiedyś dożył chwil Kiedy Cyprian Popielec i inni chłopcy z roczników 2006, 2007 i młodsi zdobędą medal Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej.Trzymam kciuki za Was chłopaki, za to, żeby nie roztrwonić Waszego talentu, trzymam kciuki za młodych trenerów piłki nożnej, rozwijajcie się i nie patrzcie do tyłu.

Janusz Dajwłowski – trener i skaut piłkarski.

Polska Akademia Futbolu

Ostatnio dodane