Blog

Motywacja w piłce młodzieżowej

W jaki sposób motywować dzieci do treningu? Dzieci nie trzeba motywować do gry, do rywalizacji. Gdyby trening to był proces polegający tylko i wyłącznie na zabawie nie byłoby problemu ale istnieje coś takiego jak forma ścisła.

Ponad dekadę temu wprowadzając do piłkarskiego treningu dodatkowe jednostki pt. trening motoryki „na sucho” bez piłki widziałem znudzone małe, nóżki biegające przez drabinkę koordynacyjną, widziałem małe nóżki znudzone przysiadami, wykrokami itp. Do ćwiczeń dodałem piłki i było dużo lepiej.

Niestety dużo ćwiczeń wymaga formy ścisłej pozbawionej rywalizacji i piłki.

W jaki sposób dziecko ma wyzwolić z siebie motywację wewnętrzną.

Dziecko musi być świadome całokształtu i celu jakim na etapie nauczania na pewno nie jest wynik meczu a postęp.

Jak zmierzyć postęp ? Miarą postępu są testy obiektywne i subiektywne.

Obiektywne to te mierzalne , gotowe do wpisania w arkusz kalkulacyjny czyli np. pomiar prędkości urządzeniami pomiarowymi. Celowo piszę prędkości , bo PRĘDKOŚĆ TO NIE SZYBKOŚĆ. Szybkość w piłce nożnej to zespół czynności złożonych i ten zawodnik, który działa szybko nie koniecznie jest prędki. Szybkość to min. przewidywanie ale szybkość to również wytrzymałość, szczególnie wytrzymałość szybkościowa.

Jeśli mamy dwóch zawodników biegających z tą samą prędkością na odcinku np 25 m ale jest jest mniej wytrzymały to w końcówce meczu lepsza wytrzymałość przełoży się na szybkość, jeśli dołożymy przewidywanie, technikę radzenia sobie z piłką w warunkach meczowych ( np. grę na jeden kontakt) postrzeganie to okaże się, że ten wolniejszy jest tym szybszym.

W jaki sposób wyzwolić młodemu zawodnikowi motywację wewnętrzną ? Na początku muszą to być czynniki zewnętrzne czyli uwagi trenera, mamy, taty albo urządzenia typu kamizelki GPS czy zegarki z czujnikami GPS.

Od najmłodszych lat zalecamy stosowanie tego na co w klubach albo nie ma kasy albo po prostu jest to dodatkowy balast pracy, która trenerzy muszą wykonać a często po prostu nie posiadają wiedzy jak wykorzystać nowoczesne narzędzia treningowe.

My zalecamy od najmłodszych lat stosowanie tych urządzeń, które również sprawdzają naszą pracę wykonaną nad przygotowaniem motorycznym i oceniają obiektywnie, liczby nie kłamią a excel wyznaczy ranking.

Ocena subiektywna często krzywdzi, bo każdy widzi, słyszy i czuje inaczej.

Ostatnio dodane