Blog

Jak uzdrowić polską piłkę kopaną

Polska Ekstraklasa to ogon europejskich rankingów i nic nie zapowiada, żeby przez najbliższe dziesięć, dwadzieścia lat coś się zmieniło w tym aspekcie.

Dlaczego tak się stało i co trzeba zrobić, by świat usłyszał o polskim futbolu?

Podstawą każdego sportu jest ruch, przygotowanie MOTORYCZNE, którego nazwa wywodzi się z łaciny, motor czyli wprawiania w ruch.

Kto ma największy wpływ, jakie instytucje na podstawowe przygotowanie dzieci i młodzieży do uprawiania sportu? Są to min. trzy instytucje:

  • władze wychowania i oświaty
  • rodzice
  • związki sportowe.

Co może zrobić państwo polskie dla polskiej piłki nożnej?

Zmienić program nauczania w szkołach w zakresie lekcji WF, zajęć SKS, rozgrywek międzyszkolnych.

Chodzi również o studia wyższe.

Dlaczego w USA przy każdej uczelni istnieją „wylęgarnie” profesjonalnych sportowców?

Odpowiedź jest prosta. Dzisiejszy sport to nie tylko rozrywka, to potężna gałąź przemysłu i im wcześnie nasi politycy to zrozumieją tym lepiej dla polskiego sportu.

Belgia wiele lat temu rozpoczęła zmiany właśnie od lekcji WF w szkołach i po 20 latach mają tego niezwykłe jak na ten mały kraj efekty.

Fenomenem są także inne małe kraje czyli Holandia i Chorwacja.

My jesteśmy wielkim krajem z wielkim potencjałem ale ciągle krajem w budowie.

Jeśli chodzi o związki sportowe w tym PZPN to „pochyliłbym” się nad budową sieci skautingowych gdyż z ilości można zrobić jakość. Na ostatnim spotkaniu z szefem akademii VfL Wolfsburg usłyszałem, że dla Niemców Polska to bardzo atrakcyjny kierunek i widzimy tego efekty.

Dwóch Polaków w pierwszej drużynie oraz trzech w jednej z najlepszych akademii niemieckich.

Czy młodzi Polacy w wieku 16 lat powinni wyjeżdżać do zagranicznych akademii?

Mając na uwadze poziom polskiej piłki nożnej na pewno tak.

Każdy absolwent akademii spoza Polski ma większe szanse na zdobycie pracy po ukończeniu tej akademii.

Kto jest obecnie największym ambasadorem polskiej piłki nożnej? Oczywiście, że Robert Lewandowski.

To indywidualny sukces RL9 zbudowany na bazie koślawego systemu szkolenia zapewnił Polsce popularność wśród światowych agencji skautingowych i agencji managerskich.

To dlatego Ajax Amsterdam od lat monitorował talent Janka Faberskiego, który był pomijany w Polsce.

W czasie szkolenia należy dbać o każde dziecko, zrobić wszystko,by każde dziecko czuło się potrzebne, pewne i pokochało sport i to jest początek przygody dziecka z piłką. Więc jak zadbać, jak otoczyć szczególną opieką tych najlepszych?

W profesjonalnych akademiach sprawa jest prosta, bo powinni grać najlepsi, w kadrach narodowych również.

A dlaczego nie grają najlepsi?

Bo mamy chory system skautingu oraz weryfikacji.

Z przerażeniem patrzę na różne powołania do wojewódzkich cz kadr narodowych.

Zdarzało się, że byli powoływani zawodnicy kontuzjowani na zasadzie kopiuj wklej z poprzedniej listy powołanych.

PZPN poza programem TALENT PRO powinien najlepszych otoczyć szczególną opieką w ośrodkach związkowych rozsianych po całej Polsce. Funkcje taka miało spełniać AMO ale ten program totalnie nie wypalił.

Najlepsi zawodnicy, wyszukani przez skautów powinni być przygotowywani do gry w profesjonalnych akademiach w Polsce w sposób indywidualny. PZPN powinien zagwarantować im to czego obecnie brakuje w wielu klubach a co gwarantują rodzice czyli wszystkie aktywności poza klubem.

Rola rodzica jest ogromna i najważniejsza dlatego rodzic powinien być przeszkolony przez nasze piłkarskie instytucje, tylko świadomy rodzic i zawodnik gwarantuje właściwy rozwój sportowego dziecka.

Rodzic powinien mieć punkty odniesienia czyli np. widząc trening w Koziej Wólce, potem np. w Piastowie, potem w Pruszkowie stwierdza, że np. szkółka Escola to jest TOP.

Tak jest to TOP w Polsce czyli kraju, który totalnie nie liczy się na arenie piłkarskich klubów w Europie.

Niestety świadomy rodzic nie jest wygodnym rodzicem.

W akademii VfL Wolfsburg rodzice pozostawiają dzieci w rękach prawdziwych fachowców a czy tak jest w polskich szkółkach?

Nawet w tych najlepszych widzimy potężne braki czyli np. jeden fizjoterapeuta na całą akademię o ile w ogóle ten fizjoterapeuta tam jest. Lekarze, dietetycy, trenerzy mentalni, trenerzy dedykowani danej pozycji na boisku, trenerzy przygotowania motorycznego z podziałem na trener szybkości, siły, mocy, wytrzymałości.

W polskich szkółkach i akademiach wykonywane są testy z zakresu przygotowania motorycznego, oczywiście np. pomiar prędkości biegu ze startu z miejsca w wielu akademiach na zachodzie odchodzi do lamusa ( bo czy to jest charakterystyka biegu w piłce nożnej? ) lub najbardziej popularny nawet na zachodzie BEEP Test?

Kto widział, by piłkarz na boisku poruszał się jak w czasie tego testu? Czy te testy są najlepszym rozwiązaniem i czemu służą?

Praca nad poprawą wyników to nie tylko praca zawodnika, to przede wszystkim praca trenera i jego sztabu szkoleniowego. To kontrola postępów.

Bardzo mało w klubach jest pracy indywidualnej z zawodnikiem a tylko indywidualności zapewnią takim krajom jak Polska, Rumunia czy Bułgaria miejsca w światowym futbolu.

Dlatego zapraszam na Konsultacje Kariery Piłkarskiej PAF Sport Future.


kontakt

Ostatnio dodane